Logo
Хто така королева Зимових Олімпійських ігор - лижниця Маріт Бйорген?
news-image
Маріт Бйорген на Олімпійських іграх у Ванкувері 2010 в скіатлоні. Фото: Bjarte Hetland/wikipedia.commons.org

Олімпійські ігри в Пхьончхані подарували нам багато героїв та героїнь, проте королевою із королев однозначно стала норвезька лижниця Маріт Бйорген. 37-річна норвежка підкорила черговий рекорд та стала найтитулованішою спортсменкою в історії Зимових Олімпійських ігор. З Пхьончхана Бйорген повезе додому п’ять нагород.  Всього ж на рахунку 8-разової олімпійської чемпіонки - 15 медалей, завойованих на 5-ти Олімпійських іграх.

Фото: Team Canada/twitter

Дитинство і початок кар’єри

Маріт Бйорген народилась у місті Тронгейм, де і стала на лижі у 7 років. Проте до 12-ти вона каталась в основному для задоволення, як і більшість норвежців, у вільний час. Спочатку в пріоритеті у Бйорген були футбол та гандбол. Лише згодом спортом №1 в її житті стали лижні гонки. По закінченню школи її взяли в Юніорську збірну Норвегії, але успіхи на лижні не прийшли до неї одразу.  

Одним з факторів було те, що в норвезькій команді з її величезною конкуренцію, не просто пробитись в основу лижної збірної. Проте талант, фізичні дані та надзвичайна працелюбність дали результат. Як згадує сама Маріт, задля досягнення мети вона більшою мірою тренувалась з хлопцями, а не з дівчатами. В 20 років тренери повірили в Бйорген і побачили в ній перспективну лижницю .

У грудці 1999 року вона потрапила на свій  перший етап Кубку світу. За перші 3 роки у великих лижах Маріт набиралась досвіду та мала далекі від чемпіонських позиції у фінішному протоколі. На своїх перших Олімпійських іграх у 2002 році вона потрапила в норвезьку естафету, де здобула разом з командою свою дебютну олімпійську нагороду – срібло. В 2002 році відбулася її перша перемога на Кубку світу, де їй підкорився спринт в Дюссельдорфі.

Маріт Бйорген у 2006 році в Отепяе на 10 км гонці Кубку Світу. Фото: WikedKentaur/wikipedia.commons.org

Сходження на спортивну вершину

На початку своєї кар’єри Маріт Бйорген концентрувалась саме на спринтерських змаганнях і свою першу золоту нагороду чемпіонату світу 2003 року здобула саме в особистому спринті. Проте, починаючи з сезону 2004/2005, Маріт стала повноцінною дистанційною лижницею. І вже на чемпіонату світу 2005 року виборола 3 золота, 1 срібло і 1 бронзу, як в спринтерських, так і дистанційних дисциплінах. У 2005 році вона була визнана спортсменкою року в Норвегії.

Олімпійські Ігри в Турині не принесли Маріт бажаного результату. Перехворівши за тиждень до початку головного старту чотириріччя, Бйорген змогла здобути тільки одну срібну нагороду в скіатлоні, а на чемпіонаті світу 2007 року Маріт також не досягла бажаних перемог.

В 2009 році Бйорген отримала офіційний дозвіл від Міжнародної федерації лижного спорту на використання спеціальних препаратів проти астми, в складі яких були інгредієнти, що містили допінг. Ця новина викликала критику з боку деяких спортсменів. Одна з головних суперниць Бйорген польська лижниця Юстина Ковальчик однозначно висловилась щодо того, що норвезькі спортсмени, прикриваючись ліками, насправді приймають допінг.

Маріт Бйорген - переможниця індивідуального спринту у Ванкувері. Фото: Ecthelioniii/wikipedia.commons.org

 Королівські 2010-ті Маріт Бйорген 

Наскільки посприяли препарати від астми подальшій кар’єрі норвежки оцінити важко, проте Олімпійські ігри 2010 року стали по-справжньому Іграми Маріт Бйорген. Три золота, 1 срібло і 1 бронза – чемпіонський доробок Бйорген у Ванкувері.

Особливе місце в кар’єрі норвежки посідає домашній чемпіонат світу в Холлменколлені у 2011 році, де вона стала 4-разовою чемпіонкою світу. Загалом, починаючи з чемпіонату світу 2011 року, норвежка не привозила додому менше чотирьох золотих нагород з кожного з чемпіонатів світу.

В 2012 році Маріт Бйорген перемогла в опитуванні найпопулярнішої спортсменки Норвегії, обігнавши в цьому рейтингу і Терезу Йохауг, і Уле-Ейнера-Бйорндалена.

Олімпійські Ігри в Сочі стали для Маріт не менш вдалими. Свою олімпійську колекцію норвежка  поповнила ще трьома золотими нагородами. Всі дивувались успіхам Бйорген, якій на той час було вже без малого 34 роки.

Маріт Бйорген зі своїм хлопцем Фредом Бьорре Лундбергом у 2014 році. Фото: Marit Bjorgen/instagram

Тим часом, спортивну кар’єру Маріт успішно поєднувала з родинними справами. 25 грудня 2015 року у Маріт Бйорген та її коханого, дворазового олімпійського чемпіона з лижного двоборства Фреда Бьорре Лундберга, народився син. Проте Маріт не довго залишалась без великих стартів. Вже в сезоні 2016/2017 вона повернулась на траси, аби засяяти з новою силою.

Чемпіонат світу 2017 року завершився черговим тріумфом норвежки – 4 золоті нагороди, які підвели підсумок рекордним виступам  Бйорген на чемпіонатах світу. Вона стала 18-разовою чемпіонкою світу.

Олімпійські Ігри в Пхьончхані стали останніми в кар’єрі великої норвежки, до яких вона готувалась особливо ретельно.

«Олімпійські ігри – це моя ціль. Це будуть мої останні Олімпійські ігри, тож я роблю все можливе, аби бути максимально підготовленою до них». - сказала Бйорген в одному із своїх останніх інтерв’ю.

Маріт Бйорген на церемонії нагородження 30 км гонки у Пхьончхані. Фото: skiforbundet.no 

Ігри в Пхьончхані стали фінальним акордом в кар’єрі королеви з королев. Перемога  у найпрестижнішій серед лижниць гонці на 30 км в останній день Ігор, стала блискучим завершенням великого олімпійсього шляху. На нагородженні чемпіонки на закритті Олімпійських ігор її вітав весь стадіон, а її досягненнями з екранів телевізорів захоплювався весь світ. 

Автор: Катерина Черній
Поділитися:
Останні історії